Rozszczep wargi i podniebienia leczony w bielskim Szpitalu Pediatrycznym

06.03.2024

Rozszczep wargi i podniebienia to częsta wada wrodzona, która uniemożliwia normalne życie. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej jest w wąskim gronie placówek medycznych, w których leczy się tego typu schorzenia.

Schorzenie nie tylko utrudnia normalne funkcjonowanie, powodując problemy z jedzeniem, a później z mową, ale również, jeśli mamy do czynienia z rozszczepem wargi i nosa, wpływa na wygląd dziecka, co przekłada się nawet na problemy psychicznie. Wadę leczy się operacyjnie, a Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej jest w wąskim gronie krajowych placówek medycznych, w których takie zabiegi są wykonywane. – Leczenie polega na przywróceniu ciągłości i fizjologii anatomicznej, czyli "zamknięciu dziury" w twarzy czy w podniebieniu dziecka. Jeśli mamy do czynienia z tak zwanym rozszczepem kompletnym obejmującym zarówno wargę jak i podniebienie, to konieczna jest operacja wargi, korekta deformacji nosa oraz zamknięcie podniebienia. Jeśli rozszczep jest mniejszy to odpowiednio mniejszy jest także zakres leczenia – wyjaśnia lek. med. Adam Mol, chirurg dziecięcy specjalizujący się w chirurgii plastycznej małych pacjentów, który w bielskiej placówce wykonuje operacje patologii rozszczepu wargi i podniebienia.

Przeczytaj więcej: Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej.